Aktualności

Akademia Językowa (CLA)

     Tegorocznym organizatorem Akademii Językowej CIOR była Polska. Akademię zorganizowano na bazie Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. W zajęciach przeprowadzonych w dniach 14-27 lipca 2013 r. uczestniczyło 51 oficerów rezerwy Międzysojuszniczej Konfederacji Oficerów Rezerwy (CIOR) oraz Partnerstwa dla Pokoju (PfP) z Albanii, Bułgarii, Francji, Republiki Czeskiej, Hiszpanii, Holandii, Macedonii, Mołdawii, Niemiec, Polski, Rumunii, Rosji i USA.
     Szkolenie odbywało się w językach angielskim i francuskim, które obowiązują w NATO na wszystkich poziomach. Część kursantów po zdaniu egzaminów uzyskało uprawnienia NATO Stanag I, II, III, IV.  Wykładowcami byli „natiw spikerzy” z USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Belgii. Oprócz intensywnej nauki uczestnicy kursu mieli okazję do zapoznania się z kulturą i historią naszego kraju.
    Podczas wizyty w Pucku uczestniczyli w obchodach 95-lecia powstania Wojskowego Lotnictwa w Polsce i 20-lecia Stowarzyszenia Oficerów Rezerwy 34 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego i Sympatyków Lotnictwa, połączonych z paradą lotniczą.
    Wielkim przeżyciem dla uczestników Akademii Językowej była wycieczka do Zamku Krzyżackiego w Malborku gdzie dla uczestników wycieczki przygotowano historyczną inscenizację zdobycia murów zamku oraz zwiedzanie muzeum. W drodze powrotnej odbyła się krótka wycieczka po Gdańsku.
     W przedostatnim dniu szkolenia językowego w Gdyni słuchacze udali się z wizytą do 3. Flotylli MW, gdzie zwiedzili fregatę ORP „PUŁASKI”, okręt podwodny ORP „ORZEŁ”, a także Ośrodek Szkolenia Nurków i Płetwonurków oraz Ośrodek Szkolenia Ratowniczego Załóg Latających Nad Morzem.
    Na zakończenie kursu Akademii Językowej przybył Prezydent CIOR kmdr Richard Roll, który został przyjęty przez Dowódcę MW Admirała Floty Tomasza Mathea oraz Rektora AMW wiceadmirała Czesława Dyrcza.
    Podczas spotkania z wykładowcami i studentami CLA kmdr Richard Roll wręczył absolwentom kursu certyfikaty Akademii Językowej, w wystąpieniu podsumowującym szkolenie podziękował za sprawną i dobrze zorganizowaną organizację zajęć. W podobnym tonie wypowiedział się Dyrektor Komitetu Językowego CIOR CPT US N David Epstein, który podkreślił osobisty wkład pracy w przygotowanie CLA kmdr. Zygfryda Naczka oraz kmdr. Roberta Pawłowskiego.

 

« Powrót do listy